POLPOŻ WARSZAWA
PRZEGLĄDY HYDRANTÓW WEWNĘTRZNYCH
Przeglądy Hydrantów Wewnętrznych: Przepisy, Rodzaje i Bezpieczeństwo
Hydranty wewnętrzne stanowią kluczowy element systemu przeciwpożarowego w budynkach. Ich prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne dla ochrony życia i mienia. W tym artykule omówimy przepisy prawne dotyczące hydrantów wewnętrznych oraz zasady ich przeglądów.
Czym są hydranty wewnętrzne?
Hydranty wewnętrzne to urządzenia umożliwiające bezpośredni pobór wody z wewnętrznej sieci wodociągowej. Służą do gaszenia pożarów materiałów stałych (grupa A) i umożliwiają walkę z ogniem zarówno z bliska, jak i z większych odległości niż gaśnice. Składają się z szafki zaworu, węża, prądownicy oraz opcjonalnie bębna lub zwijadła.
Przepisy prawne dotyczące hydrantów wewnętrznych
Konieczność stosowania hydrantów wewnętrznych jest uregulowana Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Co warto wiedzieć?
- Przeglądy techniczne i konserwacja: Hydranty wewnętrzne powinny przechodzić przeglądy techniczne oraz być poddawane czynnościom konserwacyjnym nie rzadziej niż raz w roku. Węże wchodzące w skład hydrantów powinny być poddawane próbom ciśnieniowym na maksymalne ciśnienie robocze co najmniej raz na 5 lat.
- Rodzaje hydrantów: Przepisy definiują 4 typy punktów (hydrantów) służących do poboru wody w celach przeciwpożarowych.
- Rozmieszczenie i wydajność: Hydranty wewnątrz budynków muszą mieć zapewnione zasilanie przez co najmniej 1 godzinę. Ich rozmieszczenie oraz zasięg rzutu wody są również określone w przepisach.
Przegląd hydrantów wewnętrznych – co powinieneś wiedzieć?
Szczegółowe wymagania dotyczące stosowania hydrantów wewnętrznych w budynkach opisane są w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
Rozporządzenie to nakazuje przegląd hydrantów wewnętrznych nie rzadziej niż raz w roku. Jednak przegląd należy również wykonać w przypadku wątpliwości co sprawności działania hydrantu. Odpowiedzialność za wykonanie przeglądu hydrantów wewnętrznych spoczywa na właścicielu, zarządcy, administratorze lub użytkowniku budynku. Co ważne – przeglądy okresowe nie dotyczą tylko hydrantów, lecz także innych urządzeń ochrony ppoż.
Rodzaje hydrantów wewnętrznych
Wyróżniamy trzy typy hydrantów wewnętrznych stosowanych w ochronie przeciwpożarowej budynków:
– hydrant wewnętrzny o nominalnej średnicy węża 25 mm,
– hydrant wewnętrzny o nominalnej średnicy węża 33 mm,
– hydrant wewnętrzny o nominalnej średnicy węża 52 mm.
Hydranty o nominalnej średnicy węża 25 mm oraz 33 mm mogą być wyposażone w węże półsztywne lub płasko składane. Natomiast hydranty o nominalnej średnicy węża 52 mm wyposażone są w węże płasko składane. Szafka hydrantowa powinna być wyposażona także w prądownicę, umożliwiającą podanie strumienia wody.
W zależności od średnicy wewnętrznej hydratu jego przepływ minimalny powinien wynosić:
– hydrant DN-25 – 1 dm3/s,
– hydrant DN-33 – 1,5 dm3/s,
– hydrant DN-52 – 2,5 dm3/s.
Rodzaj i ilość zastosowanych hydrantów wewnętrznych w budynku zależy od jego kategorii zagrożenia ludzi, wysokości, powierzchni strefy pożarowej bądź obciążenia ogniowego budynku.
Podsumowanie
Przeglądy hydrantów wewnętrznych są kluczowe dla utrzymania ich sprawności. Pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów i regularnym monitorowaniu stanu tych urządzeń, aby zapewnić bezpieczeństwo w przypadku pożaru.